Pivo, víno a hory Českého stredohoria 14.-17.07.2022


Ak cestovateľ Alexander von Humbolt, básnik Karol Hynek Mácha, spisovateľ Johan Wolfgang Goethe, maliar Emil Fillo,
skladateľ Richard Wagner a mnohí ďalší radi navštevovali České stredohorie, je takmer isté, že sa jedná o kraj viac než romantický.
Preto aj Vás pozývame do kraja s množstvom hradov a zámkov, do kaňonovitého údolia rieky Labe, okolo ktorej sa vlnia lány s vinnou révou
a sopečné kužely a chrbty kopcov, ktoré vytvarovali treťohory počas ohnivej sily Zeme.

PROGRAM:
1. deň: 14.07.2022 - štvrtok
06:00 hod odchod zo Žiliny cez Brno a Prahu do Úštěku, cestou bezpečnostné prestávky. Prehliadka stredovekého mesta
s úzkymi uličkami, oválnym námestím, hradbami a unikátnymi vtáčimi domčekami, v ktorom sú pre návštevníkov otvorené netradičné múzeá,
ku ktorým patrí Múzeum čertov, Múzeum starých pohľadníc vo vínnej pivnici vytesanej do skaly, či šatlava.
Sú to miesta, kde sa nakrúcali známe filmy , napr. Rebelové.
Pokračovanie do Velkého Března, prehliadka zámku. Jeden z najmladších, najmenších, ale zároveň aj najkrajších zámkov v ČR
bol v r. 1843-45 postavený v štýle neskorého rakúskeho empíru a neskôr bol prestavaný v štýle romantickej neorenesancie.
Je známy aj tým, že vnučka zakladateľa, Žofia Chotková, sa neskôr stala manželkou následníka habsburského trónu Ferdinanda dˋEste.
Zámok je obklopený jedinečným prírodným anglickým parkom s množstvom vzácnych stromov a kríkov.
Exkurzia v pivovare Březňák, ktorý založili  v r. 1753 a dnes varí štyri druhy piva: svetlé výčapné, tmavé výčapné, svetlý ležiak, svetlé špeciálne pivo
a nechýba ani Březňák tankový. Po osobnom voľne na večeru pokračovanie na ubytovanie v Ústí nad Labem.

2. deň: 15.07.2022 - piatok
Po raňajkách odchod autobusom pod Milešovku, turistický výstup na horu, ktorá svojou nadmorskou výškou prevyšuje svoje okolie približne o 350 m.
Z najvyššej ( 837 m.n.m. ) a najveternejšej hory Českého stredohoria je nádherný kruhový výhľad do okolia považovaný za najkrajší nielen v Česku,
ale ako tvrdia mnohí milovníci hôr, pre nich na celom svete. Roku 1819 sem zavítal slávny nemecký cestovateľ a prírodovedec Alexander von Humboldt.
Ten bol výhľadom taký nadšený, že ho označil za tretí najkrajší na svete. Výstup po modrej značke trvá približne 1,5 hodiny a na jeho konci
je možnosť občerstvenia v horskej chate. Na vrchole je okrem chaty aj Rozhľadňa a Meteorologická stanica, ktoré stavby pútajú pozornosť zo širokého okolia.
Po zostupe do údolia a prestávke na obed v reštaurácii, kde čapujú Varnsdorfského Kocoura a z ktorej sú nádherné výhľady na okolitú krajinu, pokračovanie doTřebeníc.
Po prehliadke Múzea českého granátu, kde možno vidieť kópie slavných šperkov Ulriky von Levetzow, ktoré mladej dáme daroval vtedy už starý J.W.Goethe,
pokračovanie ku „Kráľovi Stredohoria“. Výstup na hrad Házmburk, ktorý patrí k najobľúbenejším cieľom turistov v tomto kraji.
Po výstupe do výšky 418 m.n.m ku zrúcanine s dvoma mohutnými vežami sa naskytá pohľad na malebné stredohorie s vinicami a povestnou horou Říp.
Hrad sa nikdy nepodarilo nikomu dobyť a v časoch husitských vojen tu boli ukryté chrámové poklady z Katedrály sv.Víta.
Po nastolení mieru majitelia panstva stratili záujem investovať do údržby hradu, považovali ho za nepohodlný a stiesnený.
Kedysi pevný a nedobytný hrad bol ponechaný svojmu osudu.
Pokračovanie do Třebívlic, kde v zámockom vinárstve počas exkurzie o príbehu hrozna miestne víno ochutnáme.
Vinice miestneho vinárstva poslúžili ako kulisy pri nakrúcaní českého seriálu Vinári. Po ochutnávke a večeri návrat na ubytovanie.

3. deň: 16.07.2022 - sobota
po raňajkách pre záujemcov prehliadka Ústí nad Labem, ktorá končí v prístave. 3 - hodinová plavba loďou do Litoměřic,
počas ktorej sa naskytnú nádherné výhľady na oba brehy Labe. Lodný audiosprievodca upozorní na zaujímavosti,
ku ktorým nesporne patria Masarykove zdýmadla, hrad Střekov, vyhliadky Tri kríže a Porta Bohemica, vinárstvo Velké Žernoseky,
či Pieskovňa Píšťany. Pokračovanie autobusom do Ploskovíc, prehliadka zámku, ktorý je umiestnený v nádhernej záhrade
plnej cudzokrajných stromov, fontán, alejí a studní. Interiéry rokokového zámku majú krásnu výmaľbu a za návštevu stoja aj umelé jaskyne – grotty.
Po prehliadke zámku návrat do Litoměříc, druhého najväčšieho vinárskeho mesta v Čechách v čase stredoveku,
kde najsevernejšie vinice v Európe dávajú víno dodnes a na odbyt ide aj obľúbené pivo, ktoré varia v miestnych pivovaroch.
Po príchode do Litoměříc prehliadka expozície českého vinárstva a ochutnávka vína v areáli hradu.
Po prehliadke mesta, v ktorom cítiť básnického ducha Karola Hyňka Máchu, s historickým námestím a Kalichom,
Dómskym pahorkom s vyhliadkovou vežou a viacerými múzeami, osobné voľno na večeru. Návrat na ubytovanie ako v predošlý deň.

4.deň: 17.07.2022 - nedeľa
po raňajkách odchod do Zubrnice, živého skanzenu, v ktorom neviete, ktorý dom slúži ako múzeum a v ktorom sa naozaj býva,
alebo slúži ako rekreačná chalupa. Prechádzka po miestach, kde sa nakrúcali známe filmy a rozprávky, napríklad muzikál Rebelové, či Dešťová víla.
Pokrčovanie do Terezína, prehliadka pevnostného mesta, ktoré bolo vybudované počas vlády Márie Terézie, podľa ktorej má aj meno.
Postavené pre armádu, ktorá ho po dvesto rokoch opustila, dnes ponúka viacero expozícii, ktoré sú ojedinelé. Prezentujú dejiny mesta
a armády množstvom dokumentov, fotografií, či máp.
V jednom z nich je miestnosť pripomínajúca pobyt najslávnejšieho väzňa z čias prvej svetovej vojny – atentátnika zo Sarajeva Gavrila Principa.
Delostrelecké múzeum v interaktívnej expozícii ponúka prierez bývaním vojska od luxusu veliteľa pevnosti po pričňu posledného vojaka,
byt dôstojníka, či expozíciu starých remesiel. Po prehliadke odchod na cestu späť, cestou bezpečnostné prestávky s možnosťou občerstvenia.
Predpokladaný návrat do Žiliny do 22:00 hod.

Cena: 239 €/ osoba za dopravu zájazdovým autobusom, ubytovanie 3 noci v izbách s príslušenstvom, raňajky bufet, sprievodca CK

Nepovinný príplatok: zájazdové poistenie do zahraničia UNION 10 €/osoba

Vstupné: upresníme na jar 2022

Výdavok na mieste: obedy, večere, občerstvenie

CK A-TOURS je poistená proti úpadku v poisťovni UNION.

PRE UCELENÝ KOLEKTÍV TERMÍN, PROGRAM A MIESTO ODCHODU UPRAVÍME PODĽA POŽIADAVKY

ZDIEĽAJTE!